A Taylor & Nash Kft. új portfólióeleme: pirolízis üzem,- és erőmű projektek menedzselése
A Taylor & Nash Kft. portfóliójának alapeleme a beruházási projektek tervezése és menedzselése. Tevékenysége a környezetvédelem (kiemelten energiaracionalizálás, energiahasznosítás), az egészségügy valamint az IT fejlesztések területein végzett beruházások menedzselésére terjed ki.
A közelmúltban a környezetvédelmi portfólió egy új világszabadalom menedzselésével bővült: győri kutatók által feltalált berendezés darált műanyag hulladékból magas parafin tartalmú olajat képes előállítani. A szabadalmi oltalom alatt álló technológia világviszonylatban is óriási jövő előtt áll.
A találmány magyarországi és nemzetközi piacra vezetése, valamit 4 hazai pirolízis erőmű megépítése a Taylor & Nash Kft. menedzselésével valósul meg.
Műanyag hulladékok hasznosítása az Unióban és Magyarországon
Az Európai Unió elsődleges célja a hulladék mennyiségének és veszélyességének csökkentése és a képződő hulladék minél nagyobb arányú hasznosítása, melyet a hulladék keletkezésének mérséklését célzó kezdeményezésekkel, jobb erőforrás felhasználással és a fenntartható felhasználási mintákra való átváltással szeretnének elérni. Ennek elősegítésére az Unió 6 évre szóló, nemzeti hulladékmegelőzési programok kidolgozására kötelezi a tagországokat. A cél 2002-2012. között a hulladék mennyiségének 20%-os, 2050-ig 50%-os csökkentése, különleges hangsúlyt fektetve a veszélyes hulladékok mennyiségének redukálására.
Az Országos Hulladékgazdálkodási Terv 2009-2014, tervezet céljai:
· Az energetikai hasznosítás bővítése, különösen a mechanikai-biológiai hulladék előkezelés éghető frakciójának elkülönítése és energetikai hasznosítása interregionális megoldásokkal, erőművek, cementgyárak, hulladék-erőművek igénybevételével.
· A képződő csomagolási hulladékok 60%-os hasznosítása.
· A gumiabroncsok lerakási tilalma következtében az átvett hulladék abroncsok energetikai hasznosítása vagy újrafeldolgozása.
· A nem hasznosuló hulladék környezeti és egészségi szempontból biztonságos ártalmatlanítása, ezen belül a lerakásra kerülő hulladék mennyiségének minimalizálása az elkülönített gyűjtés és a hasznosítás növelésével, illetve más ártalmatlanítási módszerek alkalmazásával: a lerakással ártalmatlanításra kerülő hulladék mennyiségének 40% alá, az egyéb ártalmatlanítási módok 10%- ra szorítása.
A fenti célok elérésében segít egy egyedülálló magyar találmány, mely műanyag hulladékból olaj előállítására képes. A berendezés egyedülállóságát annak méretei és a rendkívül jó hatásfokon történő hulladékfeldolgozás (5%-minimális visszamaradó salakanyag, minimális tisztítás igény) jelenti.
A feltalálók
Sárközi Imre, a győri Szinflex Kft. ügyvezetője a Nemzeti Agrárenergetikai Szövetség szakmai alelnökeként évek óta harcolt a mezőgazdasági termékek energetikai hasznosításának megvalósításáért. 2007-től részt vesz a Magyarországon és külföldön megjelenő különböző erőmű- projektekben. Ő és kutatótársai Gelencsér Gábor és Király György öt éve kezdték el vizsgálni, hogy a fóliatermékeket milyen környezetkímélő módon lehet újrahasznosítani.
Az elv:
A kőolajból előállított szinte valamennyi mesterséges anyag visszaalakítható olajjá, hiszen a föld alatt óriási nyomáson és melegben ugyan ez a folyamat zajlik, azonban a szabadalmazott technológia segítségével ez az eljárás felgyorsítható.
A találmány:
„A műanyag az egyik oldalón bemegy, a másik oldalon kijön a végtermék: a villamosenergia.”
A kihívást azok a szennyezett, újrahasznosításra már nem alkalmas fóliák jelentették, amelyeket nem tudtak anyagában újra hasznos fóliatermékké alakítani, így született meg az az egyedülálló berendezés, amely minden vegyes műanyagból egy elődarálást követően reaktorban, oxigénmentes térben, hőbontással, termo- katalitikus eljárással, 400-500 Celsius fokon - katalizátor segítségével - olajat állít elő. A kinyert olaj sűrű viszkozitású, zömmel 40-es szénatom-számú, mellyel alacsony fordulatszámú diesel motorokat lehet meghajtani, és amellyel egy generátort meghajtva villamosenergiát lehet előállítani. Az olaj – tartalék energiaforrásként - szélcsendes időben akár szélerőművek meghajtására is felhasználható.
További előnyök:
+ Gyors reakció: A szemét - fajtájától függően - 30-60 perc alatt alakul át olajjá.
+ A villamos energia termelés során keletkező hőenergia értékesíthető ipari üzemeknek, településeknek (távfűtési rendszerek számára).
+ Egyszerű szabályozás: Nagy előny továbbá, hogy ezen erőművek könnyen és gyorsan szabályozhatóak – szemben például az atomerőművekkel, melyek kapacitását negyedórára pontosan meg kell tervezni – hiszen a termelt olaj bármikor felhasználható, szükség esetén másodpercek alatt beindíthatóak az áramtermelő generátorok.
Megtérülés
Ezen technológiával működő erőmű fele annyiba kerül, mintha biogázzal üzemelne. A biogázzal üzemelő erőmű esetében 1 – 1,1 milliárd forintból lehet egy 1 megawattos blokkot építeni, míg ugyanebből a pénzből dupla kapacitású műanyag feldolgozó erőmű épülhet, ami akár egy kisváros energiaszükségletét is képes lenne fedezni. Az építésre fordított pénz három-öt év alatt megtérül.
Az erőmű teljesítménye számokban
- Egy tonna műanyag hulladékból 750 kilogramm olajat és 200 kilogramm gázt lehet kinyerni, a keletkezett gáz elegendő a feldolgozási technológia működtetéséhez.
- A 2 MW-os erőmű évi négyezer tonna vegyes műanyag elégetésére alkalmas.
- Magyarországon ma évente közel 540 000 tonna vegyes műanyaghulladék keletkezik, ennek csupán 1/3-át lehet anyagában hasznosítani, a fennmaradó mennyiséggel viszont 50-100 hasonló erőművet lehetne országszerte működtetni.
Zöld energia
A fenti módszerrel – azon túl, hogy az ország EU normáknak való megfeleléséhez is közelebb kerül - Magyarország energiafüggősége nagymértékben csökkenne, ugyanakkor a keletkező műanyag és gumi hulladékok feldolgozása is megtörténne.
A közeljövő feladata a potenciális telephelyek feltérképezése, a zavartalan alapanyag-ellátás érdekében ugyanis ezeket célszerű hulladékgyűjtő centrumok mellé telepíteni.
Hivatkozás:
https://www.szinflex.hu/index.php/rolunk-irtak.html
https://sikeres.hu/cikkek/muanyagbol-olaj-es-villamos-energia-627.html
Forrás:munkatársunktól